O této stránce

O této stránce
Budoucnost závisí na tom, co uděláme v současnosti.

Toto jsou stránky o výrobě energie, soběstačnosti, off-grid a hybridních soukromých elektrárnách pro vaše rodinné nebo rekreační domy, malé podniky nebo obecní budovy.

Věříme, že výroba vlastní energie podpoří vaši vlastní nezávislost, ať už finančními prostředky (nemusíte platit někomu jinému za energii) nebo zabezpečením vašeho domova či společnosti před výpadky.

Tyto stránky byly spuštěny v lednu 2023 zaměstnanci společnosti PetaJoule a obsahují zveřejněné články a znalosti z více než desetiletého působení v oblasti samostatné výroby energie.

Prokop Diviš

Prokop Diviš

URL blogu je pocta Václavu Prokopu Divišovi (1696/98-1765), českému vynálezci a konstruktérovi, jenž se proslavil hlavně svým bádáním v oblasti elektřiny. Jeho nejznámějším vynálezem je uzemněný bleskosvod, jehož prototyp sestrojil v r. 1754 jako první na světě. Méně známými skutečnostmi je, že si např. sám sestrojil přístroj jím nazvaný "electrum", což je v podstatě malá elektrárna, jeho pokusy s elektroléčbou či jeho "Diviš-kondenzátor" (Leidenská lahev), jehož princip byl použit v prvních rozhlasových vysílačích na světě. Václav Prokop Diviš je považován za jednoho z "otců moderní elektrotechniky", jehož vynálezy přispěly k rozvoji elektrického osvětlení i vytápění.

Divišovo "electrum"