Zaplňte střechu!
Vaše potřeby neurčují velikost systému - je to naopak. Ale nebojte se, nemusíte se omezovat - naopak.
Za předpokladu (a případné předchozí kontroly), že statika střechy domu nebo garáže nebrání instalaci fotovoltaických panelů, se zaplní dostupné plochy relevantní pro fotovoltaiku.
Pokud se například na střechu vejde 30 panelů, pak se nainstaluje 30 panelů, a ne jen 24 jen proto, že si někdo myslel, že spočítal přesný požadavek. Existuje několik důvodů, proč má smysl pokrýt fotovoltaikou celou střechu, a ne jen její část.
- Celé pokrytí střechy maximalizuje výrobu energie - vždy. Tedy v létě i v zimě.
- Pokud se to udělá chytře, může plné pokrytí střechy také zlepšit estetiku budovy. Místo mozaikovitého koberce lze vytvořit homogenní plochy.
- Cena fotovoltaických modulů hraje dnes při instalaci jen podružnou roli. Mnohem důležitější jsou naopak náklady na mechanickou a elektrickou instalaci. Pokud již máte nainstalováno lešení nebo máte dělníky "na střeše", nemá ekonomický smysl šetřit na proporcionálně nejlevnějším materiálu.
Ve skutečnosti je nesprávné hovořit o "proporcionálně nejlevnějším materiálu" pro fotovoltaiku. Přesněji řečeno, fotovoltaické moduly jsou tvůrci hodnoty. Pokud byste dokázali zázračně dostat energii z FV modulů ke spotřebitelům v domácnosti (tj. potřebovali byste pouze FV moduly bez instalace, baterií, střídačů atd.), pak by doba návratnosti byla jeden, maximálně dva roky!
Z toho vyplývá, že systémy, které mají větší plochu fotovoltaických modulů, mají obvykle lepší poměr ceny a výkonu. Skladování elektřiny je skvělé a potřebné a my milujeme velká úložiště elektřiny, ale úložiště elektřiny elektřinu nevyrábí - tu vyrábějí fotovoltaické moduly.
Konsolidace pozemků
Dokonce má smysl zvětšit plochu, která je zřejmě k dispozici. Mnoho střech není navrženo pro maximální využití fotovoltaiky. Vikýře jsou v tomto ohledu známým, ale zdaleka ne jediným problémem:
- Příčky nebo šplhací pomůcky pro kominíka jsou na jižní straně, i když například na komín umístěný uprostřed štítu by se dalo dosáhnout i ze severní strany.
- Větrací roury, které vypadají jako malé komíny a jsou rozmístěny po celé střeše - již dlouho existují plošná řešení, která se vejdou i pod PV.
- Sněhové zábrany jsou někdy nutné, ale ne vždy.
- Antény a satelitní antény lze někdy přemístit, aby nedocházelo k zastínění.
- Nepoužívané komíny "může to pryč?"....
- a mnoho dalších.
Fotovoltaický výkon je základem
Teprve po stanovení dosažitelného a přiměřeného (viz níže) výkonu vaší fotovoltaické instalace je položen základ pro dimenzování vaší soukromé elektrárny.
Teprve poté má smysl stanovit kapacitu akumulátoru, teprve poté můžete dimenzovat solární regulátor nabíjení a teprve poté můžete spolehlivě tvrdit, kam až vás výtěžnost této elektrárny dovede, resp. jaké nové možnosti vám a vaší rodině otevře.
Je zde příliš mnoho fotovoltaické plochy?
Samozřejmě, ale limity jsou daleko za tím, co se dnes (od začátku roku 2023) běžně chápe jako "běžný fotovoltaický systém pro rodinu". Předpokládejme následující referenční hodnoty odhadem ve střední Evropě:
- A <5kWp/osobu - alibistický příjem, takto vypadá většina dnešních systémů.
- B 5-9kWp/osobu - rozumné, s tím už se dá hodně udělat.
- C ~10kWp/osobu - dobře dimenzovaný, se systémem jste spokojeni.
- D 11-20kWp/osobu - pouze za zvláštních okolností pro zvláštní potřeby
- E >20kWp/osobu - hloupé a zbytečné, až na velmi exotické výjimky.
Na jeden kWp je třeba přibližně 4,5 m², tříčlenná rodina s 30 kWp potřebuje odpovídajícím způsobem 135 m² instalační plochy. Mimochodem, není povinné, ba dokonce je poměrně vzácné, aby byl systém orientován výhradně na jih. Východní/západní instalace a solární ploty jsou spíše středem volby - viz zde.
PetaJoule se specializuje na systémy třídy B-D. Samozřejmě, pokud prostě nemáte dostatek prostoru, rádi vám pomůžeme navrhnout systém třídy A, abyste z něj vytěžili maximum.