Přebytek energie - a teď?

Příliš mnoho energie neexistuje. Výrobu energie lze omezit nebo ji lze využít jiným způsobem.

Přebytek energie - a teď?
Může příliš mnoho energie škodit? Ano i ne.

Off-grid a hybridní fotovoltaické systémy, které jsou navrženy s ohledem na přiměřený výnos v zimním období, mají obvykle od jara do podzimu značný přebytek energie. Je to špatně? Může to nějak uškodit?

(Příliš) jednoduchá odpověď zní: ano, příliš mnoho energie může škodit. Příliš mnoho energie může baterie přebít a poškodit je. Příliš mnoho energie v elektrické síti může vést k přepětí a vysokým frekvencím. Proto jsou nutná opatření, která udrží i přebytek energie pod kontrolou.

Přiškrcení

Toho lze dosáhnout velmi jednoduše omezením výkonu. Všechny střídače a solární regulátory nabíjení, které používáme, samozřejmě mohou snížit svůj výkon, pokud dodávka energie převyšuje poptávku (baterie jsou plné, spotřeba v domě je nižší než výroba). Otázka zní - chcete "odejít" od energie jejím přiškrcením?

Zde je třeba si uvědomit dvě věci:

Zaprvé, vzpomeňte si, prosím, na dobu, kdy vaše střecha/plot/fasáda byla bez fotovoltaických panelů. Energie, kterou jste "nechávali ležet", byla asi 200 kWh za rok na metr čtvereční. Pokud tedy přiškrcením ztratíte - řekněme - 50 kWh za rok na metr čtvereční, je to stále pokrok.

Zadruhé, náklady na vlastní vyrobenou kWh solární energie v přímé spotřebě (FV -> střídač -> spotřeba, tj. bez odklonů přes baterii) jsou asi 8ct. Současný výkupní tarif v Německu je 8,20 centů / kWh (od prosince 2022). Takže i v případě, že byste se do feed-in zapojili, "zisk" by byl irelevantní. Naopak škrcení systému také zvyšuje životnost komponent - zejména střídačů/nabíječek. To je kompenzováno ušlým "ziskem" ve výši 10 centů na m² ročně. Při impozantní fotovoltaické ploše 100 m² to znamená 10 €/rok. Kdo to potřebuje...

Obava, kterou zákazníci často vyjadřují, že by se fotovoltaické moduly na žhavém slunci mohly poškodit, aniž by produkovaly energii, je naprosto neopodstatněná.

"Prémiový" výkon

Ve srovnání s předchozími generacemi jsme dnes obklopeni velkým množstvím elektrických spotřebičů. Tam, kde dříve byla standardem pračka a lednička, je to dnes také sušička, mraznička a myčka nádobí.

Na jedné straně nám takové spotřebiče ulevují (stačí poslat každý týden někoho z rodiny k potoku, aby vypral prádlo), ale na druhé straně cítíme i určitou závislost. A pak je tu také otázka provozních nákladů, zejména nákladů na energii. I přes účinné tepelné čerpadlo není energetická náročnost sušičky bez problémů - vždyť prádlo můžete také pověsit na slunce.

Sušička však funguje i za deště - to je otázka komfortu. Nádobí můžete samozřejmě mýt i ručně, a i když pomineme otázky, jako je efektivita spotřeby vody - svůj čas můžete využít možná lépe než mytím a sušením nádobí.

Je to konečná? Pro naše babičky a dědečky možná nemělo smysl, aby se objevovaly sušičky, myčky, mikrovlnné trouby atd. ale pro velkou část z nás jsou dnes tyto spotřebiče standardem.

Jaký je jejich standard? Je AirDresser, parní čistič, klimatizace, CHL nebo čistička vody nesmyslná? A co třeba liofilizátor? Ach - vy nevíte, co to je? ;-) Tato vysvětlení jsou určena k tomu, abyste si uvědomili, jaký rozdíl ve vašem životě (pohodlí a možnostech) může znamenat přebytek energie.

Udělat tento mentální skok není pro mnohé snadné. Vždyť bez vlastní elektrárny jsme byli zvyklí uvažovat o energii jako o drahém a vzácném zboží, s nímž je třeba šetřit.

Klimatizační systém má často vysokou spotřebu energie - zejména v létě. Za předpokladu, že sedíte v domácí kanceláři při teplotě 30 °C, nebylo by chlazení s prakticky nulovými náklady na energii vítané? Možná je vaše produktivita a osobní pohoda při 25 °C přece jen vyšší.

Nebylo by skvělé mít možnost "utopit" přebytečnou elektřinu v baterii elektromobilu? Měli byste mobilitu s prakticky nulovými náklady.

Přebytečnou elektřinu byste také mohli jednoduše "utopit" v bojleru na teplou vodu. Pokud by alternativou byl plynový kotel, je to určitě lepší volba, jinak si na to samozřejmě můžete spustit HP.

A co kryptoměny? Příšerní žrouti elektřiny - nebo ne? No - ne všechny a z čistě finančního hlediska je to také taková baterie: v létě byste mohli kryptoměny těžit a v zimě je prodávat ;-) Vždyť to je taky taková baterie.

To vše jsou jen příklady a Vaše individuální situace se může lišit. Důležité je uvědomit si, že se některé věci v životě mohou kategoricky změnit, pokud máte přebytek energie prakticky za nulovou cenu. Největší chybou, kterou můžete udělat, je jednoduše extrapolovat současnou situaci (kdy jste například stále na kapačkách energetické společnosti).