Dynamická spotřeba

Budiž světlo! Pokud nežijete za polárním kruhem, můžete se spolehnout na jednu věc: Zítra je také den.

Dynamická spotřeba
Spotřeba by měla být tehdy, když je energie (v nadbytku) k dispozici.

I s dobře dimenzovanou elektrárnou a pořádnou dávkou chytrého domu může vaše spotřební chování ovlivnit jen jedna osoba: vy sami. Pokud musíte ve dvě hodiny ráno spustit pračku a sušičku, protože jste si ve spánku vzpomněli, že jinak děti ráno nebudou mít čisté prádlo - budiž.

Za tuto možnost však zaplatíte nutností pořídit si větší (=dražší) zásobník elektřiny. A dvojnásob hořké je, pokud den předtím svítilo ostré slunce a vy jste třeba museli nechat energii ležet ladem - místo toho, abyste například spustili pračku a sušičku.

Je jasné, na co narážíme: Spotřebiče by měly běžet, když se energie vyrábí. Spotřeba by se měla snížit, když se energie nevyrábí. To je také součástí dobrého plánování systému: jak dobře jsem schopen přizpůsobit svou poptávku nabídce.

Možná to vnímáte jako ztrátu komfortu, nebo jste možná rádi, že svým chováním snadno "vykompenzujete" 10 kWh kapacity baterie - to je individuální. Faktem je, že flexibilní chování šetří peníze.

Můžete samozřejmě utratit více peněz a dát si větší akumulační jednotku (rádi vám ji prodáme), ale náklady na elektřinu za kWh přímo ze střechy jsou asi 8ct. Náklady na elektřinu za magicky (= zdarma) vyrobenou kWh z baterie jsou 20ct. Náklady na elektřinu za solární elektřinu, kterou jste nejprve nabili ze střechy do baterie, jsou tedy 28ct. Podle Adama Rieseho ušetříte 20 centů za každou spotřebovanou kWh, kterou spotřebujete přímo, místo abyste se odklonili přes baterii.